Koncerty |
|
Każda okazja do usłyszenia na żywo muzyki filmowej jest zdaniem warta wykorzystania. Dlatego ochoczo skorzystałem z zaproszenia Krakowskiego Biura Festiwalowego i Festiwalu Muzyki Filmowej na koncert "Krainy lodu" jaki miał miejsce początekiem lutego w krakowskiej Tauron Arenie. I co tu dużo mowić – kiedy zasiadłem na trybunie otoczony chmarą podnieconych dzieciaków chłonących każdą minutę tej bajki z rozdziawionymi pyszczkami, całe moje zdziadziałe malkontenctwo przestało mieć jakiekolwiek znaczenie.
Mimo wszystko każda okazja do usłyszenia na żywo muzyki filmowej jest moim zdaniem warta wykorzystania. Dlatego ochoczo skorzystałem z zaproszenia Krakowskiego Biura Festiwalowego i Festiwalu Muzyki Filmowej na koncert "Krainy lodu" jaki miał miejsce początekiem lutego w krakowskiej Tauron Arenie. I co tu dużo mowić – kiedy zasiadłem na trybunie otoczony chmarą podnieconych dzieciaków chłonących każdą minutę tej bajki z rozdziawionymi pyszczkami, całe moje zdziadziałe malkontenctwo przestało mieć jakiekolwiek znaczenie, a powtórnie przeżyta wraz z Anną, Elsą, Kristoffem, Olafem i Svenem przygoda wykorzystała swoją szansę zyskania nieco w moich oczach. Chociaż daleko byłem od nucenia pod nosem "Ulepimy dziś bałwana?", to przekonałem się przynajmniej, że "Kraina lodu" potrafi solidnie rozgrzać małe serca, co przecież jest w bajkach najważniejsze. Kraków przyzwyczaił nas już do wysokiego standardu wykonania imprez Festiwalu Muzyki Filmowej (a do takichnależy ten koncert zaliczyć, jako, że był on oficjalnie wydarzeniem zapowiadający 9 edycję FMF-u, która odbędzie się od 24 do 30 maja). Zarówno Orkiestrę jak i Chór mieliśmy już okazję słyszeć podczas tych koncertów nie raz i nigdy nie było na co narzekać w kwestii wykonania. Miło odnotować, że i tym razem nie było inaczej. Jak już na coś narzekać to na nagłośnienie i akustykę Areny, które chociaż pewnie były najlepsze, jakie tylko można w tak dużym obiekcie zagwarantować, to po prostu uczyniły niemożliwym zrozumienie jakichkolwiek słów piosenek chóralnych – otwierającej film "Serca lód" czy śpiewanej przez trolle "Nietentego". Szkoda też, że podczas wykonywania piosenek, efekty dźwiękowe filmu były wyciszone. W przypadku Dusneya to jednak często integralna część muzykalności całego dzieła, czego najlepszym przykładem tutaj jest pierwsza ze wspomnianych wyżej piosenek.
Czesław Mozil miał po koncercie powiedzieć: "Dla niektórych widzów będzie to soundtrack ich młodości, jestem dumny będąc jego częścią!". Tutaj właściwie dotykamy sedna sensowności tego typu przedsięwzięć co koncert "Krainy lodu". Poza oczywistym potencjałem komercyjnym (chociaż frekwencja w tym wypadku nie była szczególnie imponująca), dają one szansę zaakcentowania dzieciakom roli, jaką spełnia muzyka w filmie. Nawet siedząc w pierwszym rzędzie i będąc całkowicie wpatrzonym w to co dzieje się na ekranie, nie sposób przegapić obecności kilkudziesięciu muzyków na scenie pod nim. Może dzięki temu muzyka filmowa przynajmniej na tę chwilę, a może na całe życie – zawładnie dziecięcą wyobraźnią? Ona ma tę moc! Relację opracował: Damian Słowioczek |
Komentarze
Obecnie brak komentarzy.
Dodaj komentarz